Results 2002

Start noClubCrewVet catDivisionTimeTime inc handicap
4Imperial College BCD Marett/D Holland111:31
1Tideway Scullers SchoolR Young/R Wilder111:35
3Notts County Rowing AssociationR Colborne/A Skelton111:57
2Molesey BCA Graham/M Burbanks112:00
11Leander ClubR Edgington/S Colbett211:28
8London RCR McKenzie/S Woods211:38
5Auriol KensingtonP Goodchild/J Estefanell211:43
6Minerva BathW Wadsworth/P Darvill211:48
10Poplar Blackwall & DistrictA Nieddu/F Masia212:17
7Auriol KensingtonN Hubbard/P Taylor212:18
12Huntingdon Boat ClubD Heathcote/E Adams212:24
9Poplar Blackwall & DistrictC Spencer/A O'Neill212:45
112Burton Leander RC/Army RCM McLeod-Jones/J Fagan2Did not start
17Tideway Scullers SchoolP Brewster/A MacAlister311:33
19Leander ClubR Hunter/D Currie311:35
14London RCJ Smith/J Williamson311:56
23Thames RCE Hannigan/I Pritchard312:01
20Molesey BCJ Stephenson/D Brincat312:04
16Hereford Rowing ClubR Phillips/A Campbell312:21
22Warwick Boat ClubA Speechly/D Tarbun312:32
13Thames Tradesmen's RCC Ferris/L Howells312:43
21Beccles RCJ Benest-Bartram/R Warne312:48
15Ross/WallingfordR Fletcher/T Williams312:56
18Imperial CollegeJ Wells/A Hodgson3Did not start
31Tideway Scullers SchoolS Sinclair/P HoneB411:4411:37
30Walton RCN West/R HoskingB411:5711:50
33London Rowing ClubP Halford/S ChilmaidB412:1212:05
24Peterborough City Rowing ClubP Essex/G BarksC412:1811:53
28Weybridge Rowing ClubT Beddoe/P MorleyC412:2512:00
26Northampton RCM Parker/S LawsonC412:4912:24
25Mortlake Anglian and AlphaA Sirent/R BrownB413:0112:54
29Avon County RCG Hockley/M ThomasC413:0112:36
27Mortlake Anglian and AlphaK McEvoy/P LawsonC413:1212:47
32Putney Town RCJ Allen/T BylrB414:2514:18
41London RCJ Waite/B Hudson511:55
37London RC/Twickenham RCG Morris/P Rogers512:05
70Cantabrigian RCH Joynes/R Milner512:10
61Thames TradesmenD Eaton/E Howells512:11
60CCATA Edwards/J Price512:12
57Auriol KensingtonF Raschke/T Baldwin512:12
71Thames TradesmenS Pearce/B Ingle512:12
44Putney Town RCA Boileau/I Westmore512:14
54Burton Leander RCS Ludlow/I Prevett512:16
69Tideway Scullers SchoolJ Eddine/LC Guest512:26
50Exeter Rowing ClubP Cork/M Ison512:27
48Auriol KensingtonM Tchoubouroff/P Lennon512:30
51Huntingdon Boat ClubJ Deacon/B Sutton512:31
43Thames RCM Casfikis/N Grennan-Heaven512:34
46Exeter Rowing ClubL Carr/P Carder512:40
34Kingston RCJ Pert/P Francis512:41
68Huntingdon Boat ClubI Rickerby/B Margetts512:42
36BTC SouthamptonM Hume/A Giles512:43
59Wycliffe Sculling CentreM Elliot/M Rulf512:44
52York CityD Beaumont/D Clarke512:45
66Beccles RCJ Bartram/P Marter512:48
53London RCJ Wheeler/P Wilcocks512:48
40Hull University BCM Isard/R Jephote512:50
55CygnetG Estcourt/G Bottomley512:51
63Sons of the ThamesD Smith/L Scrine512:55
39Weybridge Rowing ClubG Ingram/S Simms512:59
65Hereford RCP Watkins/D Williams513:00
64Swindon Rowing ClubJ Greenwood/P Dobson513:01
35Furnivall Sculling ClubP Ledbrook/S Gibbons513:03
67Peterborough City Rowing ClubS Tuck/D Holloway513:08
47Cambridge '99 Rowing ClubM Hillier/S Hargreaves513:26
42Thames RCR Trent/J Prentice513:29
49Gloucester Rowing ClubP Febery/S Jones513:30
56HSBC Rowing ClubN Capeci/A Garnett513:45
45Ross RCR Ceci/A Cooper515:28
38Nottingham Boat ClubJ O'Leary/M Higgs5Did not start
58Huntingdon Boat Club(RAF)P Shears/S Ralph5Did not start
62Molesey Boat ClubJ Brincat/D Bull5Did not start
72Marlow RCD Tipney/C Logan611:53
82St Paul's School Boat ClubP Evans/J Lewis-oaker612:10
80Eton College Boat ClubJ Waldegrave/H Cassidy612:10
83St Paul's School Boat ClubN Downing/G Smith612:15
86St Peter's School Boat ClubD Janes/W Eastwood612:17
90Marlow RC/Maidenhead RCS Ashburner/D Jones612:30
77Marlow RCS Heap/N Fox612:30
88Latymer Upper SchoolD Parsons/S Muir612:31
78St NeotsR Baker/B Maxwell612:32
85Eton College Boat ClubG Style/R Brimfield612:32
92Eton College Boat ClubF Barratt/J Burn612:33
75St Paul's School Boat ClubA McGrath/E Brady612:34
84St Paul's School Boat ClubO Lough/J Hunt612:41
79St Peter's School Boat ClubP Walton/B Noble612:42
73Walton RCHurst/C Jarvis612:44
76St Paul's School Boat ClubS Hay/D Hopper612:45
81King's College SchoolR Stutt/T Garnett612:49
93Eton College Boat ClubA Roberts/R Swift612:51
74Wycliffe Sculling CentreS Round/D Ashworth612:59
89Eton College Boat ClubB Edelshain/H Townshend613:02
87Eton College Boat ClubM Dunckley/E Goodier613:03
91St Peter's School Boat ClubA Kerrison/J Butterworth613:14
95London Rowing ClubM Harris/J Warnock711:52
100Molesey Boat ClubS Collins/M Reynaud711:53
98Worcester RCP Whiteley/R Barnes712:05
103London Rowing ClubM McQuillan/A Macpherson712:15
99Lea RCT Smith/P Moore712:23
96Bosporos BCG Blanchard/C Berry712:29
102Thames RCT Keir/C Maby712:47
94Weybridge Rowing ClubC Boon/C Adamson712:53
101Bedford RCM Hardy/A Corner712:57
97Hereford RCL Morris/C Head712:58
106London RCP Robertson/C O'Malley812:10
111LeanderJ Walker/M Baker812:23
109London RCS Hammond/S Coles812:24
104Thames RCS Gillett/R Greenhaus812:39
108City of CambridgeG Walker/D Travis812:40
110Quintin BCD Haynes/N Dalton812:43
107Weybridge Rowing ClubK Foreman/R Shaw812:58
105Quintin Boat ClubF McKevitt/D Ohrenstein813:39
117Molesey BC/Tideway Scullers SchoolR Thatcher/C Shalhoub912:10
114Leander Club/Henley RCM Hunter/E Mann912:26
116Weybridge Ladies ARC/Walton RCP Cobbett/J Cobbett912:46
115Northampton RC/Henley RCR Rudkin/A Rudkin912:47
113Leicester RCH Marsh/L Pulford913:01
121Upper Thames Rowing ClubR Morgan/V Wood1012:30
119Tideway scullers schoolC McIntosh/A Green1012:49
122Sons of the ThamesD Jelev/S Carstensen1012:52
120Lowestoft/ HSBC RCK Saunders/L Saunders1013:05
118Putney Town RCJ Skipper/R Neall1013:07
125Upper Thames Rowing ClubR Ingledew/P Salbany1112:51
123Mortlake Anglian and AlphaE Marsh/S Appelboom1113:07
124Hereford RCR Davey/R Young1113:13
126Reading University Boat ClubH Cogger/K Saunders1113:27
136Thames RCJ Silk/S Dooley1212:28
139Eton ExcelsiorA Jones/A Ardron1212:31
140Cambridge '99 Rowing ClubA Hodgkinson/M Hanman1212:41
138Worcester RCM Delean/M Norman1212:43
146Dart-Totnes Amateur Rowing ClubV Langdon/K Hughes1212:43
132CygnetS Blackburn/I Stephenson1212:47
134Minerva BathT Russell/J Wong1212:48
152Reading/Oxford BrookesK Offord/P Wortley1212:48
147City of Oxford RCC Thomson/R Billings1212:58
144St Ives Rowing ClubC Newland/M Kilby1213:01
137Sons of the ThamesS Baldwin/E Hems1213:01
143Kingston RCM Evans/J Lackner1213:06
130Agecroft/UMISTD Wall/E Standring1213:07
131Avon County RCB Lang/M Clayton1213:12
151VestaG Barnes/A Perez1213:12
135University of LeicesterF Fellman/R Moody1213:17
145Lea Rowing ClubM Trivett/A Sullivan1213:23
142CygnetD Wright/S Keogh1213:25
148Stourport Boat ClubJ Stubbs/C Bird1213:32
127Putney Town RCM Haines/P Everson1213:38
153Kingston RCD Brook/M Wallace1213:44
150Pengwern BCA Morgan/J Hughes1213:50
133Magdalen College BCC Ogilvie/N Kennell1214:11
128University of YorkT Carter/A Carter12Did not start
129Eton ExcelsiorM Richardson/M Bradford12Did not start
141Maidenhead RCR Davies/K Hardman12Did not start
149Tideway Sculler's SchoolR Clarke/J Clarke12Did not start
156University of London Tyrian ClubJ S Page/C EvansB1312:2712:20
154Furnival Sculling ClubR Ellis/S RobsonB1312:3112:24
159Walbrook Rowing ClubC Fellows/A ThompkinsC1312:4512:20
162Bewdley Rowing ClubJ Hinton/C HintonB1312:5412:47
161Thames RCC George/N KeronD1313:1212:18
158Royal Air ForceA Ellison/J SockellB1313:3413:27
157Dart TotnesJ Poland/R MedlinD1313:3812:44
155Quintin BCG Lloyd/R HineD1313:4612:52
163Sons of the ThamesT Whittle/W PorterC1313:5013:25
160Molesey Boat ClubR Woodroffe/J DawsonC13Did not start
164Bewl Bridge/Tideway ScullersS Williams/F LlewellynC13Did not start
167Boston RCC Thomas/A Green1412:30
165Latymer Upper SchoolJ Savelli-Holt/J Hampson1412:41
166King's College SchoolJ Watkins/D Anderson1413:14
168King's College SchoolJ Lickens/L Benedict1413:51
170Tideway Scullers SchoolK Howell/E Fedouloff1513:01
171Mortlake Anglian and AlphaB Warden/T Brew1513:02
172X-press BC/Nottingham BCS Brown/R Scott1513:08
169Reading University Boat ClubH Forrester/C Hall1514:18
177Tideway Scullers SchoolT Potier/D McLachlan1612:37
285Tideway Scullers SchoolA Adams/AW Campbell1612:43
173Exeter Rowing ClubR Guegan/M Moore1612:50
179Hereford Rowing ClubT Matthews/A Moxon1612:55
176Wolfson College/St Catherines Rowing SocietyM Pottle/S Payne1613:01
174Royal Air ForceK Johnson/Z Cox1614:18
178Boston RCA Joy/S Joy1616:04
175Barnes Bridge LRCD Gledhill/T Caton1616:16
180Wycliffe Sculling CentreJ Aylard/H Welling1713:05
183Marlow RCJ Forrester/H Brewer1713:12
184Wycliffe Sculling CentreF Cotterill/A Janes1713:30
185Wycliffe Sculling CentreK Oliver/P Turner1713:38
181Marlow RCE Mitchell/A Pace1713:42
186Northampton RCG Moseley/J Hodgkinson1713:59
187Maidenhead RCJ Wright/N Trinder1714:10
182Putney High SchoolC Moore/F Mitchell1714:57
190GlobeR Palmer/A Skailes1813:07
191Thames RCC Cayley/C Nolan1813:16
192Nottingham Boat ClubP Danks/B McCabe1813:27
189Auriol KensingtonC Rankine/L Gill1813:50
188Derby Rowing ClubG Lockhart/E Crump1816:16
195Tideway Scullers SchoolK Grose/R Caroe1913:17
194Clydesdale ARC/St Andrew BCA Ord/J Collier1913:37
193Tideway Scullers SchoolN Dale/J Wilby1913:58
209Thames Tradesmen's RCP van Wezel/R Grose2012:46
213King's College LondonJ Whittle/M Campbell2013:01
201Auriol KensingtonC Smith/A Gray2013:07
203RAF Linton-on-Ouse RCJ Hodgson/S Lawrence2013:10HMF pennant winner
205Parr's Priory RCD Wilson/J Hasler2013:10
210London RC/Bath UniversityA Kelly/H Kelly2013:11
211Putney Town RC AA Cake/A Cooke2013:13
215Putney Town RC BC Harrison/R Nicholls2013:20
198Vesta CJ Llamas/A Jessel2013:22
212Putney Town RC CP Alexander/J May2013:23
217University of LeicesterT Jackson/T Grossey2013:23
206Milton Keynes RCC Brady/G Atkinson2013:24
200Cambridge '99 Rowing ClubR Thompson/D Sampson2013:27
214Liverpool University Boat ClubP Warren/R Fawcett2013:34
199Pengwern BCB Barker/B Warner2013:38
202Vesta AJ Wettlaufer/B Clarke2013:39
197St Neot's Rowing ClubJ Heaney/S Williams2013:39
207St Neot's Rowing ClubR Cooper/R Thomas2014:13
196St Neot's Rowing ClubA Fitt/T Usher2014:18
204Kingston RCM Wallace/D Lindsey20Did not start
208King's College LondonJ Watson/A Bambridge20Did not start
216Eton Vikings ClubA Colquhoun/H Pelly20Did not start
221Auriol Kensington Rowing ClubA Hagon/B Rance2113:08
218Auriol Kensington Rowing ClubV Etiebet/J Maguire2113:29
220Vesta BS Rylatt/J Osborne2113:30
223Vesta AC Penefather/C Trotter2113:50
224Bournemouth University BCS Stone/L Edwards2113:53
226Weybridge Rowing ClubG Wignall/T Charge2114:06
219Gonville BC/Cantabrigian RCR Clubb/A Piper21Did not start
222Osiris BCJ Wilson/S Cottel21Did not start
225Osiris BCC Bursill/A Brueggemann21Did not start
234Thames Tradesmen's RCI Andrews/R DavisD2212:3511:41
227LeaR Mears/W RileyD2212:4211:48
237Quintin BCD Findlay/R DaviesD2212:4611:52
232Mortlake Anglian & AlphaK Williams/R WeldonF2212:5711:09
235Mortlake Anglian & AlphaP Hoile/A NapierD2213:2912:35
228Eton Mission RCJ Murphy/R HallG2213:4711:27
233VestaJ McKerrell/D WelchE2213:5512:36
229Eton Excelsior RCF Bradshaw/R HagueF2214:2312:35
230Putney TownJ Com/P CowellF2214:3712:49
231Maidenhead RCW Jones/K BedwellD22Did not start
236Peterborough City Rowing ClubB Parker/N WalkerF22Did not start
241WallingfordC Cusak/S MorrisE2312:3411:15
245Tideway Scullers SchoolM Knowles/D HudsonE2312:5211:33
244Tideway Sculler's SchoolR Rakinson/R ClarkeE2312:5511:36
243Stratford-upon-Avon BCP Stanton/N KeaseyE2313:2412:05
238Medway Towns RCR Bishop/J PlayerE2313:4712:28
239Medway Towns RCB Robinson/B KemloF2314:0312:15
246Nottingham BC/Nottingham and Union RCM Collier/W PayneH2314:0711:11
242Avon County RCG Peattie/K TrivettE2314:1612:57
240Dacre BCC Morgan/G WalkerE2314:2013:01
251Stourport Boat ClubD Taylor/J PhillipsB2413:1513:07
249Sons of the Thames/Barnes BridgeA Elliott/H CookC2413:3413:07
247Barnes Bridge LRC/Thames RCP Rayner/J DarlingE2413:5712:31
250Barnes Bridge Ladies RCJ Mansel-Bentley/L GlennieE2414:3513:09
248Avon County RCG Beer/P SondheimerD2415:0714:08
275Furnivall Sculling ClubK O'Neill/V Gibbons2512:58
277Marlow RCJ Chesney/K Ramsay2512:58
283Tideway Scullers SchoolL Edmonston/E Pinches2513:06
253Hereford RC/Durham University RCA Theothilus/S Colley2513:09
268Vesta AC Easton/C Kinsey2513:09
266CCAT/City of CambridgeJ Woolger/A van Deventer2513:18
284Osiris BCC Vasa/S Engh2513:19
274Weybridge Ladies Rowing ClubN Brixey/J Warren2513:21
282Bedford Rowing ClubL Clinton/A Finch2513:27
267Eton Excelsior RCS Cassie/C Davies2513:30
279TwickenhamA Sharpe/E Hinsley2513:30
280Vesta BZ Cook/N Millard2513:30
278Clydesdale ARCL Kelly/A Hinds2513:33
272Weybridge Ladies Rowing ClubH Poole/T Scotten2513:34
254Thames RCA Crawford/J Fisher2513:39
281Mortlake Anglian and AlphaF Haworth-Brown/H Anderson2513:43
260Bedford Rowing ClubG Sawford/A Buckingham2513:56
269Putney Town RC AK Barnouin/G Woolrych2513:57
270Tideway Sculler's SchoolZ Gullen/F Rawlins2514:10
265City of CambridgeA Brown/P Dyson2514:12
257Eton Excelsior RCJ Kerr/F Brewer2514:14
259Putney Town RC BK Fletcher/V Robert2514:19
261Osiris BCA Sidiropoulou/H Aitken2514:20
252Minerva BathC Hobart/S Bailey-Cooper2514:20
256Furnivall Sculling ClubC Consadine/V Snewin2514:20
264Weybridge Rowing ClubC Pettmen/C Wilson2514:21
263Exeter Rowing ClubA Dean/McNally2514:28
258Thames Tradesmen RC/Staines BCR Twentyman/C Bowman2514:34
255Barnes Bridge LRCH Syed/T Salter2514:44
276Sons of the ThamesJ Hinks/R Rathbone2514:48
262King's College LondonE Haggart/A Gregorowski25Did not start
271King's College LondonW Hough/C Butler25Did not start
273Kingston RCP Doran/S Firth25Did not start
290Osiris BCJ Telford/S Rollins2613:22
291Osiris BCL Godwin/H Powell2613:27
288Royal Navy Rowing ClubL Thatcher/K Allsford2613:51ÊHMF pennant winner
292Thames RCJ Hutchins/A Smee2614:00
287Thames RCB Kramer/C Wood2614:03
293Thames RCV Melham/M Ovens2614:15
286Bedford RC/Star ClubN Smith/J Woods2614:29
289VestaA Bishop/M Limb2614:58
Top